Ga naar de inhoud

Loco Media Groep

Loco Media Groep

advertentie
Jouw nieuws, jouw voorkeur

Lees op jouw manier

Tekstgrootte

Je leesvoorkeuren worden direct toegepast en automatisch bewaard in deze browser.

Geschreven door Hannah van Veldhuizen | VRMG
25-08-2026 12:31


Droogte raakt heidehoning op Wezepsche Heide: ‘Je moet afwachten wat de natuur geeft’

Foto: Droogte raakt heidehoning op Wezepsche Heide: ‘Je moet afwachten wat de natuur geeft’
Eke bij zijn bijenkast | Foto: Eigen foto

WEZEP – Al 25 jaar werkt imker Elke Statema met bijen, maar zo’n droge zomer heeft hij nog niet eerder meegemaakt. Op de Wezepsche Heide blijven grote stukken bruin en komt de paarse heide maar moeilijk tot bloei en dat belooft weinig goeds voor de heidehoning van dit jaar.

Heidehoning wordt gemaakt door bijen die nectar verzamelen van bloeiende heideplanten. Maar de bekende paarse heidevelden laten dit jaar op veel plekken nog op zich wachten.

“Zo droog als dit heb ik het in 25 jaar niet meegemaakt”, vertelt Statema.

Regen helpt heide een beetje

Heideplanten hebben voldoende vocht nodig om goed tot bloei te komen. Door de lange droge periode zijn veel planten beschadigd. De regenbuien van afgelopen week kunnen die schade volgens Statema niet meteen herstellen.

Wel helpt de regen de heideplanten die de droogte hebben doorstaan. “De heideplanten die nog leven, komen wat beter in bloei. De laatste week zie ik dat de bloei aantrekt.”

Toch zijn er grote stukken met donkerbruine planten te zien. Statema maakt zich zorgen over langere periodes van hitte en droogte. “Door klimaatverandering krijgen we vaker extreme zomers. Dat heeft gevolgen voor de heide en daarmee ook voor de bijen die van bloeiende planten afhankelijk zijn.”

Traditie op de Veluwe

Heidehoning heeft van oudsher een belangrijke plek op de Veluwe. Voor kleine boeren was het vroeger een manier om wat extra geld te verdienen, vertelt Statema.

Tegenwoordig is het houden van bijen vooral een traditionele hobby. Wel zijn er volgens Statema steeds meer regels voor het plaatsen van bijenvolken op de heide. “Vroeger mochten we ongelimiteerd bijenvolken neerzetten. Nu zijn het er nog maar dertig op de Wezepsche Heide.”

Dat baart hem zorgen voor de toekomst van de heidehoning. Veel imkers wonen namelijk niet direct naast de heide en moeten hun kasten ernaartoe brengen. “Als dat niet meer mag, heb je uiteindelijk ook geen heidehoning meer. Dan vind ik dat ze de plank aardig misslaan.”

Oogst blijft onzeker

Hoeveel honing de bijen dit jaar hebben gemaakt, weet Statema pas rond half september. Dan wordt de honing uit de raten gehaald door deze te slingeren. Pas daarna kan hij de opbrengst vergelijken met eerdere jaren.

Tot die tijd blijft het afwachten. “We zijn als imkers net boeren. We zijn afhankelijk van het weer en ieder jaar is anders. Je moet afwachten wat de natuur je geeft. Dat maakt het maken van honing ook spannend en avontuurlijk.”

Heb je een tip of opmerking? Mail onze redactie via [email protected].

  • LocoTV
  • LocoFM
  • LocoFM Webcam
  • Loco Gewijd
advertentie

Zoeken

Instellingen

Nieuwsnotificaties

Ontvang geselecteerd nieuws van Loco Media Groep, ook als deze website niet geopend is.

Instellingen laden…

Je keuze geldt alleen voor deze website en deze browser. Je kunt je hier altijd weer afmelden. We bewaren daarvoor een technisch browserabonnement; een account is niet nodig.