Aan de Gracht is zowel een brasserie, kunstatelier en brouwerij in één. Deze zijn allemaal gehuisvest in karakteristieke panden aan de havenstraat, in het centrum van Elburg. Vanaf het terras van de brasserie heb je uitzicht over de gracht die het vestingstadje omsingelt, en ook de haven ligt in het zicht. Je kunt er terecht voor de lunch, een high tea of om te borrelen. De plek borrelt van energie en dat komt grotendeels door het team. Zij vertellen hoe de race tot nu toe verlopen is.
Restaurant en zorgbedrijf in één
Ersin Aygun, één van de medewerkers, is veel bezig met de wedstrijd. Hij vindt het heel belangrijk dat zoveel mogelijk mensen horen over het restaurant waar hij werkt. Vol zelfvertrouwen laat hij zien hoe hij een biertje tapt. "We doen het ook gewoon heel goed hè", vertelt hij trots. Het team bestaat uit mensen zowel mét als zonder beperking. Eigenaresse Rosalie Vos spreekt over "medewerkers en personeel." Samen werken ze heel hard om de zaak draaiende te houden. "We hebben in de eerste plaats het streven om een heel goed restaurant te zijn. Het enige wat verschilt met andere zaken is dat iedereen hier mag komen werken."
Acht jaar geleden begon eigenaresse Rosalie Vos met dit restaurant. Ze kwam op het idee om haar hart voor de zorg te combineren met haar passie voor horeca. Van jongs af aan had ze de wens om in de dagbesteding te werken, net als haar moeder deed. Op haar 20ste begon ze al met hetzelfde concept in het klein, bij Restaurant de Haas. "Toentertijd waren er nog weinig anderen die ook op deze manier horeca en zorg combineren. De enige voorbeelden die we hadden waren initiatieven die op de gevel al aangeven dat je bediend wordt door mensen met een beperking. Wij hebben er bewust voor gekozen om dat niet te doen."
Een aantal jaren later kocht Vos het huidige pand, en inmiddels runt ze een team van 80 mensen. Dat de liefde voor sociaal ondernemen er met de pap lepel in gegoten is, wordt al snel duidelijk als je in de buurt komt van het restaurant. Ook Stadsbrouwerij Vos in het pand naast de brasserie en het kunstatelier in de kelder van de brasserie worden gerund door familie.
Aandacht voor het individu
De veelzijdigheid aan activiteiten bij Aan de Gracht maken het een ideale plek voor dagbesteding van diverse mensen met een beperking. Er is veel ruimte voor de ontwikkeling voor het talent van ieder individu. Zo kun je als medewerkers aan de slag met aardewerk in het kunstatelier, in het restaurant als bediening of in de keuken en ook in de brouwerij. Soms wisselt het zelfs per dag waar iemand aan de slag gaat. "Aandacht voor de medewerker staat bij ons echt voorop", aldus Vos.
Naast de 40 medewerkers werken er vakkrachten met een opleiding in de zorg of de horeca en een aantal vrijwilligers en studenten. "Ons personeel kan heel goed schakelen tussen zorg en horeca. Ze zijn er om onze medewerkers bij te staan als die hulp nodig hebben op wat voor manier dan ook. Tegelijkertijd zijn zij ook de leermeesters en trainen ze de medewerkers. Het bijzondere aan ons bedrijf is dat we zowel voor gasten als voor medewerkers zorgen."
Dat gaat soms hand in hand. Vos vertelt over de begeleiding die zij aanbieden: "We zijn erg betrokken bij ieders ontwikkeling. Niet alleen omdat we iedereen veelvuldig persoonlijk spreken maar ook omdat we voor iedereen een eigen leerplan maken. Medewerkers kunnen bijvoorbeeld certificaten behalen, zoals voor het maken van een cappuccino of het tappen van een biertje. Daarnaast is er elke dag een wandelronde om 11:00 voor wie even wil kletsen over hoe het gaat. Ook geven we Engels en Duitse les, zodat onze medewerkers internationale gasten te woord kunnen staan."
Uitdaging voor het hele team
Gastvrijheid staat immers hoog in het vaandel bij Aan de Gracht. "Ik vind het heel erg belangrijk om voor gasten een hele goede ervaring te creëren waarbij ze zich van harte welkom en gezien voelen", zegt Vos. "We doen het al heel goed, maar een wedstrijd als deze is een leuke uitdaging voor onszelf", voegt bedrijfsleider José Bijerman toe. "Waar staan we en wat zijn de verbeterpunten? Waar kunnen de puntjes nog op de i?"
De Terras Top 100 is een prestigieuze prijs in de horecabranche. Het zou een reden kunnen zijn voor extra druk, maar Vos benadrukt dat ze dat wil vermijden. "Deze wedstrijd is geen manier om het team te controleren. We zien het echt als een leuke aanvulling en een gezamenlijke ervaring."
'Mystery guest' en vakjury
Als je je opgeeft voor de wedstrijd komt er een 'mystery guest' en een lid van de vakjury langs op het terras. "Zij letten op de professionele gastvrijheid van de medewerkers", schrijft Misset Horeca, de organisator van de wedstrijd. "Hoe vriendelijk zijn de medewerkers, ziet het terras er netjes en opgeruimd uit, hoe tevreden zijn de gasten over de bestellingen en de snelheid waarmee deze worden geserveerd?" Beide bezoeken blijven verhuld: er wordt niet aangekondigd dat ze komen en ze laten zich niet uit over hun identiteit.
Meer deelnemers uit de regio
Aan de Gracht staat op dit moment in de top 10 van de Terras Top 100, maar er zijn meer deelnemers uit de VRMG-regio. Ook op deze terrassen kan gestemd worden:
Restaurant Bonaparte - Ermelo
Dorpsherberg De Roskam - Nunspeet
De Hebberd Barneveld - Barneveld
Bistro VOY - Elburg
De Graaf van Gelre - Harderwijk
Strandhuys Nijkerk - Nijkerk
Moeke Nijkerk - Nijkerk
In de brasserie werd onderling weinig gespeculeerd over welke gasten de mystery guests zouden zijn geweest. "Daarmee creëer je veel zenuwen en wordt het idee dat het een controle is toch gevoed. In plaats daarvan doen we moeite om elke dag een gezellige en mooie dag voor de gasten te maken", legt Vos uit.
Stemmen binnenhalen
Het is de eerste keer dat de brasserie meedoet aan de Terras Top 100. Via Instagram en Facebook deed het team oproepen om op het terras te stemmen. En met succes, want op dit moment staan ze op plek 9. Niet alleen via sociale media werden stemmen binnengehaald, het team heeft ook de mond-tot-mondreclame ingezet. "Alle medewerkers zijn erg enthousiast en vragen natuurlijk elke gast om op ons te stemmen."
Tot en met 16 juni kan er nog gestemd worden. Daarna wordt op 23 juni de uitslag feestelijk onthuld in aanwezigheid van de gehele Top 100. Of ze uiteindelijk plek 1 gaan behalen weet Vos niet. "Wat het ook wordt, het is een leuk proces met z'n allen."
Heb je een tip of opmerking? Mail onze redactie via info@locomediagroep.nl.