Loco Media Groep

Loco Media Groep

advertentie
Geschreven door Omroep Gelderland
21-05-2026 10:04


Natuurherstel belangrijk uitgangspunt bij nieuwe uitbreidingsplannen tussen Gelderland en Defensie

Foto: Natuurherstel belangrijk uitgangspunt bij nieuwe uitbreidingsplannen tussen Gelderland en Defensie
Gedeputeerde Peter Drenth en staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk. | Foto: Provincie Gelderland

VELUWE RANDMEER - De provincie Gelderland en Defensie hebben nieuwe afspraken gemaakt over de uitbreiding van activiteiten van de krijgsmacht. De staatssecretaris van Defensie en gedeputeerde Peter Drenth hebben de afspraken ondertekend voor een 'snelle en zorgvuldige' uitbreiding van de krijgsmacht in Gelderland. Een van de belangrijkste punten is dat de kwetsbare natuur op de Veluwe er niet op achteruitgaat.

Gelderland is de eerste provincie die afspraken maakt met het ministerie over het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie, schrijft Omroep Gelderland. Zo is er onder meer afgesproken 'zo veel mogelijk' rekening te houden met zaken als woningbouw, verkeer, energieaansluitingen en de natuur.

Natuurherstel

Eén van de uitgangspunten van de nieuwe afspraken is dat de natuur op de Veluwe, die erg kwetsbaar is, niet verslechtert. Daarom heeft de provincie afgesproken dat Defensie bijdraagt aan natuurherstel. Zo wordt er onder andere een natuurcompensatie- en monitoringsplan gemaakt voor natuurkwaliteit en stikstofopgave. Bij de grote brand bij Artillerie Schietkamp (ASK) 't Harde ging in totaal 427 hectare aan natuurgebied verloren. De brand werd veroorzaakt door een oefening met springstoffen, meldde de Koninklijke Marechaussee op basis van het feitenonderzoek naar de brand.

Kazernes en bereikbaarheid

Naast natuurherstel gaat de provincie samen met Defensie kijken naar maatregelen om de bereikbaarheid van kazernes te verbeteren. Defensie meent ook 'passende, toekomstbestendige en kwalitatief hoogwaardige' kazernes nodig te hebben. Daarom kijkt Defensie samen met de provincie wat op welke plek het beste zou werken: nieuwbouw, renovatie, herontwikkeling of het bestaand vastgoed benutten.

Er zal vaker geoefend worden met helikopters en transportdrones op de vliegbasis in Deelen. Ook komen er meer laagvlieggebieden en worden de kazernes en de schietterreinen bij Harskamp en 't Harde uitgebreid.

"Defensie heeft meer militairen, materieel en ruimte nodig", deelt gedeputeerde Drenth in een statement. "Tegelijkertijd hebben we in Gelderland grote opgaven in de woningbouw, mobiliteit, netcongestie, leefbaarheid en natuurherstel. Daarom maken we daar nu al afspraken over. Gemeenten, provincie en Rijk trekken samen op: dat versnelt de realisatie en zorgt voor een zorgvuldige inbedding in de samenleving."

Overvol stroomnet

De krijgsmacht en de provincie onderzoeken onder andere hoe Defensie eigen energie kan opwekken, vanwege het overvolle stroomnet. Zo werkt de provincie in Ede samen met de Landmacht aan innovatieve energieoplossingen.

Heb je een tip of opmerking? Mail onze redactie via info@locomediagroep.nl.

  • Loco Gewijd
advertentie