De Stichting Stilgeweest organiseert in Wezep een tweede bijeenkomst voor nabestaanden van zelfdoding. Doel van deze bijeenkomsten is dat mensen die eenzelfde verlies meedragen elkaar ontmoeten en hun ervaringen kunnen delen.
In gesprek
‘Hoe blijf je in gesprek na je verlies?’ is de vraag die we daarbij aan elkaar stellen. Want de wereld om je heen gaat door, ook jijzelf pakt je leven zoetjesaan weer op. Maar waar het voor de rest van de mensen op een gegeven moment wel voorbij is, draag jij je verlies voor altijd met je mee. ‘M’n omgeving weet het inmiddels wel’, denk je misschien bij jezelf, als je na bepaalde tijd nog wil praten over de overledene. En je houdt je mond. Wat natuurlijk heel jammer is, want het is zo belangrijk en natuurlijk om je dierbare nog dichtbij je te houden. Hoe doe je dat dan? Met wie praat je er wel over?
Beladen
Het is een onderwerp dat leeft bij veel nabestaanden, maar waar je dus moeilijk over in gesprek gaat. Want zelfdoding is nog steeds een beladen begrip, waar veel mensen voor terugschrikken.
Stichting Stilgeweest is een landelijke organisatie - gevestigd in Wapenveld - die zich bezighoudt met informeren en begeleiden van (jongere) nabestaanden van zelfdoding. Wij werken vanuit ervaringsdeskundigheid.
Patti Broeder, oprichter van de stichting, verloor in 2017 haar oudste zoon aan zelfdoding. Omdat ze online weinig informatie vond over het rouwproces en hoe daarmee om te gaan, richtte ze de website toenwashetstil.nl op. Nadat ze zich realiseerde dat ze met deze website de doelgroep jongeren nauwelijks bereikte, richtte ze samen met een groep jongere nabestaanden het platform Stilgeweest op. Beide websites bestaan nu naast elkaar.
Lotgenoten
De groeiende groep vrijwilligers van Stilgeweest houdt zich sindsdien onvermoeibaar bezig met het ondersteunen van nabestaanden (jongeren én niet-meer-jongeren) en het informeren van professionals op scholen, universiteiten, verenigingen en binnen de zorg.
Helaas is dat nog heel hard nodig. Want op het onderwerp zelfdoding rust nog steeds een taboe, waardoor praten over gevoelens van rouw en verlies heel moeilijk kan zijn. Dit maakt nabestaanden vaak eenzamer dan nodig is, wat zelfs kan leiden tot suïcidale gedachten bij de nabestaande.
Een bijeenkomst van Stilgeweest is ongedwongen en zelfs gezellig, maar we praten ook over wat ons bezighoudt: het afscheid van iemand die ons dierbaar was en die zelf uit het leven stapte.
We bieden geen hulpverlening, maar lotgenotencontact binnen veilige kaders. De Huiskamer van Wezep is een prettige, huiselijke plek, waar koffie en thee altijd klaar staan. Wees dus van harte welkom!
Heb je een tip of opmerking? Mail onze redactie via info@locomediagroep.nl.